• Auktionsdato
    05-12-2017 kl. 13:00
  • Offentlig vurdering
  • Højeste bud
    180.000
  • Areal
    Beboet53
    Vægtet53
    Grund202
  • Grund
    202
  • Vær.
    2
Beskrivelse
Tinglyst areal 202 m², heraf vej 0 m². Fritliggende enfamilieshus.   Oplysninger ifølge BBR: Opført: 1953. Bebygget areal 53 m². Boligareal 53 m². Bygning 2: Carport. Opført 1983. Bebygget areal 10 m². Bygning 4: Udhus. Opført 2002. Bebygget areal 16 m².   Ifølge tilstandsrapport dateret 4.8.2011 er der tillige registeret en overdækning på 4 m². Opførelsesår ukendt.   Ejendommen er opført i røde mursten med tag af sort/brune cementtagsten. Ejendommen indeholder indgang/entrè med grå gulvfliser samt listeloft.  Indgang til stue med gråt gulvtæppe samt hvidt pladeloft. Fra entréen er der ligeledes adgang til toilet med brus og blåt flisegulv, beige klinker på væggen og listeloft. Soveværelse med ovenlysvindue, hvidt pladeloft samt klikgulv. Der er træpaneler på endevæggen. Radiator i soveværelset er afmonteret. Køkken med mulighed for lille spiseplads, brune køkkenelementer, klikgulv samt hvidt pladeloft. Komfur mrk. Siemens. Emhætte mrk. Eco-air. Fra køkkenet er der udgang til udhus/vaskehus (bygning 4) med hvidt pladeloft samt linoleumsgulv. Udhuset er opført træ med tag af sort/brune cementtagsten. Fra udhus/vaskehus er der udgang til haven. Alle vægge i ejendommen er beklædt med tapet, hvor intet andet er nævnt.   Ejendommen trænger til istandsættelse indvendigt men fremstår ellers vedligeholdt.   Ifølge tilstandsrapport af 4.8.2011 mangler der redningsåbning i soveværelset, hvorfor der tages forbehold for lovligheden af værelset.   Ejendommen opvarmes med fjernvarme. Ifølge BBR er der supplerende varme i form af brændeovn eller lignende. Brændeovnen er under besigtigelsen ikke lokaliseret.   Til ejendommen hører en lille tilgroet have samt carport opført i træ med tag af bølgeplast (bygning 2).   Denne beskrivelse er udarbejdet på baggrund af ikke fagkyndig besigtigelse foretaget den 20.9.2017. Beskrivelsen er endvidere udarbejdet på baggrund af BBR-meddelelse, ejendomsdatarapport, tingbog og øvrige offentlige oplysninger. Rekvirenten indestår på ingen måde for rigtigheden af disse oplysninger.
  • Auktionsdato
    05-12-2017 kl. 13:00
  • Offentlig vurdering
  • Højeste bud
    180.000
  • Areal
    Beboet53
    Vægtet53
    Grund202
  • Grund
    202
  • Vær.
    2

Boliginformation

Auktionsoplysninger

Dato 05-12-2017
Tidspunkt 13:00
Auktionssted Fogedretten i Odense
AS-nr AS 222/2017
Auktionsnr. 2. auktion
Statstidende
Højeste bud 1. auktion 180.000

BBR-information

Vægtet areal53 m²
Samlet boligareal53 m²
Grund202 m²
Antal værelser2

BBR information
Byggeår
Om-/tilbygningsår
Ydervægs­materiale
Varmekilde
Se flere informationer

Salgspriser og offentlig vurdering

Tidligere salgspriser
27-09-2006 698.000 kr.
23-06-1998 390.440 kr.
Se tidslinje

Offentlig vurdering
Vurderingsdato 01-10-2016
Ejendomsværdi 520.000 kr.
Grundværdi 194.100 kr.
Læs om offentlig vurdering

Information om området

Fogedretten

Fogedretten i Odense
Albanigade 30
5000 Odense C
Telefon66 11 47 12
Fax66 13 47 12
Emailtvang.ode@domstol.dk
Telefontid8.30-15.00

Rekvirent

Focus Advokater P/S, Tine Seehausen
Englandsgade 25
5100 Odense C
Telefon63 14 20 20
Fax
Emailts@focus-advokater.dk
J. nr.01293-4579

Tidslinje